Wystąpiły następujące problemy:
Warning [2] Undefined variable $unreadreports - Line: 59 - File: global.php(961) : eval()'d code PHP 8.2.27 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/global.php(961) : eval()'d code 59 errorHandler->error_callback
/global.php 961 eval
/showthread.php 28 require_once
Warning [2] Undefined property: MyLanguage::$thread_modes - Line: 44 - File: showthread.php(1617) : eval()'d code PHP 8.2.27 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/showthread.php(1617) : eval()'d code 44 errorHandler->error_callback
/showthread.php 1617 eval




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Historia kaplicy
#1
W książce Ks. Tadeusza Berezy "Bychawa. Parafia - miasto - okolice" na str 127 - 128 czytamy (w tabeli):

"1984 - 1986
Budowa kaplic w Zaraszowie i Kolonii Gałęzów I
Rozpoczęta przez ks. kan. T. Berezę budowa podyktowana była koniecznością zorganizowania katechezy dla dzieci i dużą odległością wsi od kościoła parafialnego w Bychawie; w kaplicach przechowuje się na stałe Najśw. Sakrament; przy każdej kaplicy znajduje się salka katechetyczna, szatnia i łazienka z bieżącą wodą; kaplice są ogrzewane elektrycznie; kaplica w Zaraszowie nosi wezwanie Matki Bożej Królowej Polski, a w Kolonii Gałęzów I - Matki Bożej Nieustającej Pomocy (w/g próśb mieszkańców wiosek); posadzka w Zaraszowie jest z marmuru łamanego, a w Kolonii Gałęzów I - marmuru białego"

Niewiele... ale tyle udało mi się znaleźć. Może istnieje jakaś "Kronika budowy"?
A może ktoś opisze dokładniej?
#2
Historia Kaplicy – szkic
(a ponieważ jest to szkic, więc nie obrażajmy się jeśli ktoś został pominięty albo coś przeinaczone, tylko nanośmy (lub zgłaszajmy) poprawki)


Od roku (1982?) niedzielne i świąteczne Msze św w Zaraszowie były sprawowane w budynku starej szkoły.

Teren pod Kaplicę poświęcono w dzień wspomnienia Św Antoniego z Padwy 13 VI 1983r. Postawiono wtedy krzyż (stoi przed kaplicą do dziś).

Ziemię pod budowę podarowała Stanisława Dębska z Zaraszowa.

W 1983r utworzono Komitet Budowy któremu przewodzili Flis Helena i Stanisław Duda. W skład komitetu wchodzili: Korba Czesława, Kowalik Andrzej, Reszka Ryszarda, Trzciński Izydor i Zdunek Wiktor. Komitet działał do 1997r.

Proboszczem par. Bychawa był wtedy ks. Zygmunt Kopa. Za jego proboszczowania wylano fundamenty i budowę przez jakiś czas prowadził ks. Janusz Kiełbasa, wówczas proboszcz par. Kosarzew. Po objęciu par. Bychawa przez ks. Tadeusza Berezę (1983) przejął on prowadzenie budowy.

Środki na budowę pozyskiwano z tacy,
[Obrazek: file5-horzfto7.jpg]
z ofiar składanych przy rozprowadzaniu opłatków, prowadzonej przez strażaków „kolędy”
[Obrazek: obraz0612xrvv.jpg]
i z datków mieszkańców.

Przy budowie pracowało nieodpłatnie wielu mieszkańców Zaraszowa i Kolonii Zaraszów.
Specjalistyczne prace wykonywali:
Murowali: Duda Zbigniew, Jeziernicki Adam i Marian Nieściór.
Stolarkę okienną i drzwi wykonał Michalak Franciszek.
Dach: Krawczyk Jan i Pawlas Tadeusz.

Jeszcze w trakcie budowy zamówiono obraz Matki Bożej Częstochowskiej – wezwanie Kaplicy (Matki Bożej Królowej Polski ) było już uzgodnione. Zamówiono też tabernakulum.

W Święto Narodzenia Najświętszej Maryji Panny, 8 IX 1984r. Kaplicę poświęcono. Poświęcenia dokonał (? trzeba sprawdzić) Bp Bolesław Pylak, Ordynariusz diec. Lubelskiej.

Ok roku 1995 zakupiono dzwon.

W XI 1997r. Komitet Budowy rozwiązano i powstała Rada Parafialna w skład której wchodzą: Misztal Stanisława i Hajduk Marian (1997-2002) a obecnie Kurdziel Jan (od 2002r.)

W 1999r. Zakupiono i poświęcono obraz Jezusa Miłosiernego (Jezu Ufam Tobie).

Od 2002r prob. Bychawy Ks. Andrzej Kuś przekazuje na potrzeby Kaplicy tacę i ofiary składane przy rozprowadzaniu opłatków. Z nich i z dobrowolnych datków uzbierano do dziś (i wydano, czytaj niżej) ok 150 tys zł.

W latach 2003-2005 do kaplicy dobudowano wieżę (dzwonnicę). Znów pracowano społecznie a prace specjalistyczne wykonywali:
murowanie: Nieściór Marian i Trzciński Stanisław
konstrukcje metalowe: Hajduk Jan
Drzwi: Kamiński Mieczysław
Prawie codziennie pracował Sobolewski Kazimierz.

W 2007r zagospodarowano teren wokół kaplicy; ułożono wokół Kaplicy chodnik z kostki i posadzono krzewy.
W roku 2008 w oknach założono witraże Matki Bożej Wniebowziętej i Św Andrzeja. W 2009r witraże: Św Trójcy, Zwiastowania, Św Józefa i Jana Pawła II. (Doskonałe zdjęcia Olimpii)


W 2010r przed Kaplicą wybudowano Grotę Matki Bożej
[Obrazek: p10110627qa5.jpg]

i umieszczono tablice upamiętniające bł. ks. Jerzego Popiełuszke i Ojca Św Jana Pawła II.
[Obrazek: obraz055-horzbtit.jpg]

W 2011 Przybyły witraże Św. Izydora i Św Krzysztofa,
[Obrazek: p1011058-horzxr6o.jpg]

przed Kaplicą tablica upamiętniająca Kardynała Stefana Wyszyńskiego
[Obrazek: p1011061csqo.jpg]

a obok tablicy upamiętniającej ofiary II Wojny Światowej przybyła gablota z ziemią z Katynia, Pustkowa k/Dębicy i Smoleńska.
[Obrazek: p1011048xo6y.jpg]

Od powstania Kaplicy do 1997r funkcję kościelnego pełnił Zdunek Wiktor, a od 1998r pełni ją Trzciński Józef.


P.S. Tyle udało się ustalić w rozmowie z Sz.P. Misztalami. Czekam na uwagi, poprawki i oczywiście na zdjęcia z budowy!!!

#3
Prezentacja naszej wspólnoty przygotowana i przedstawiona przez P. Stanisławę Misztal:

"Wizytacja Księdza Arcybiskupa Stanisława Budzika

Czcigodny księże Arcybiskupie – pragnę przedstawić w krótkim zarysie działalność naszej zaraszowskiej wspólnoty. Kaplica została wzniesiona z ofiar mieszkańców Zaraszowa i Kolonii Zaraszów w 1983 r., poświęcona została w 1984 r.
Gromadzimy się tutaj w każda niedzielę na eucharystii a także w święta oraz pierwsze piątki każdego miesiąca. Przed Mszą Świętą odmawiamy koronkę do Bożego Miłosierdzia lub różaniec. W naszej wspólnocie są trzy koła żywego różańca. W szczególny sposób przeżywamy okres Wielkiego Postu. Śpiewamy Gorzkie Żale po niedzielnej Mszy Świętej, a w piątki gromadzimy
się na rozważaniu stacji drogi krzyżowej. W maju sławimy Matkę Bożą pieśniami i Litania Loretańską. Miesiąc październik to także czas modlitwy różańcowej. W naszej wspólnocie największa ilość wiernych gromadzi się już od wielu lat na Mszy odpustowej 3 maja w święto Królowej Polski.
Również licznie przychodzimy tu na rekolekcje adwentowe i wielkopostne. W święto Bożego Narodzenia i Wielkanoc kaplica jest przepełniona wiernymi również spoza parafii. Oddając wiernie cześć Matce Bożej troszczymy się także o jej świątynię. Dzięki pomocy naszego dziekana i proboszcza Andrzeja Kusia dobudowaliśmy do kaplicy wieżę, która nadała wygląd sakralny budynkowi. W ostatnich pięciu latach z naszych ofiar zakupiliśmy witraże do wszystkich okien. Zadbaliśmy też o teren wokół świątyni. Prowadzimy na bieżąco remonty i drobne naprawy. W ostatnim czasie zostały zakpione ornaty, alby, obrusy, bielizna kielichowa, palki, wieczna lampka, krzyż przy ołtarzu i wiele innych niezbędnych przedmiotów do sprawowania liturgii.
Wyrażamy wielką wdzięczność naszym księżom za modlitewne wsparcie, wszelką pomoc i ofiarność. Księdzu Grzegorzowi Kolasie dziękujemy za organizowanie pielgrzymek do sanktuariów w Polsce i poza jej granicami. Bieżącego roku ks. Grzegorz ubogacił naszą kaplicę w krzyż przywieziony z Jerozolimy, który zawiera cztery relikwie święte.
Z potrzeby ducha dla upamiętnienia nie tak odległej historii kościoła i naszego narodu, z myślą o przyszłych pokoleniach, zostały wypisane na tablicach słowa poświęcone wielkim Polakom. Ufundowaliśmy obelisk przypominający o męczeńskiej śmierci bł.ks. Jerzego Popiełuszki, obok kaplicy znajduje się miejsce poświęcone Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu. Czcząc pamięć papieża bł. Jana Pawła II, zbudowaliśmy grotę, w której umieszczona jest figurka Matki Bożej przywieziona z Fatimy. Znajduje się tu również pamiątkowa tablica wyrażająca wdzięczność Ojcu św. za jego pontyfikat.
Dzięki pomocy ojca jezuity Krzysztofa Łaszcza w umieszczonej w ścianie kaplicy gablocie znajdują się urny z prochami ofiar zbrodni stalinowskiej w Katyniu, więźniów obozu niemieckiego w Pustkowie koło Dębicy, gdzie życie straci także mieszkańcy Zaraszowa oraz ziemia ze Smoleńska.
Mając również w pamięci zmarłego 35 lat temu ks. Kanonika Dominika Maja wykonaliśmy tablicę upamiętniającą jego osobę i bardzo prosimy cię czcigodny arcypasterzu o jej poświęcenie. My, wyrażając wdzięczność Bogu za wielką dobroć płynącą z tego świętego miejsca, obiecujemy troszczyć się o świątynię służyć modlitwą, ofiarnością i pracą.

Zaraszów dnia 19 maja 2012 r."
#4
W 30-tą rocznicę wzniesienia kaplicy.

[Obrazek: poczone2map2g.jpg]
"Księdzu Grzegorzowi Kolasie dziękujemy za organizowanie pielgrzymek do sanktuariów w Polsce i poza jej granicami. Bieżącego roku ks. Grzegorz ubogacił naszą kaplicę w krzyż przywieziony z Jerozolimy, który zawiera cztery relikwie święte." z postu wyżej  (#3)
#5
Każda parafia co 5 lat przeżywa Wizytację Kanoniczną. Biskup przybywa do parafii, aby zapoznać się z bliska całością działań duszpasterskich. Dziś 17 VI 2017 r o godz. 17.00 odwiedził nas ks. Bp Mieczysław Cisło. 

Prezentacja naszej wspólnoty przygotowana i przedstawiona przez P. Stanisławę Misztal:

Czcigodny księże Biskupie – pragnę przedstawić w krótkim zarysie działalność naszej wspólnoty. Kaplica pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski istnieje od 1984 r. została wzniesiona dzięki ofiarności mieszkańców. Gromadzimy się tutaj w każdą niedzielę na Eucharystii a także w święta oraz pierwsze piątki miesiąca. Przed mszą świętą odmawiamy koronkę do Bożego Miłosierdzia lub różaniec. W sposób szczególny przeżywamy okres Wielkiego Postu. Śpiewamy gorzkie żale po niedzielnej mszy świętej, a w piątki gromadzimy się na rozważaniu stacji drogi krzyżowej. W maju sławimy Matkę Bożą pieśniami i litanią loretańską. Miesiąc październik to także czas modlitwy różańcowej. Licznie przychodzimy na rekolekcje adwentowe i wielkopostne. Każdego roku zwiększa się ilość wiernych na mszy świętej odpustowej 3 maja w święto Królowej Polski. Oddając wiernie cześć Matce Bożej troszczymy się także o jej świątynię. Dzięki trosce i pomocy księdza proboszcza byliśmy  w stanie wprowadzić kolejne zmiany w wyglądzie kaplicy i jej otoczenia. W okresie pięciu lat tj. od maja 2012 r. do czerwca 2017 r. wykonaliśmy ołtarz główny wraz z zakupem obrazu zawierającego wizerunek Św. Siostry Faustyny, został wymieniony i powiększony podest pod ołtarz, wymienione drzwi do obu zakrystii, zamontowane jest nowe oświetlenie, zakupione organy oraz projektor do wyświetlania tekstów pieśni. Przy wejściu do świątyni mamy tablicę pamiątkową z okazji 30 rocznicy istnienia kaplicy.  Prowadzimy na bieżąco remonty. W zakrystiach i zapleczu kaplicy wymienione są okna, ułożona posadzka, pomalowane ściany, zakupiona została szafa na szaty liturgiczne. Wymieniliśmy pokrycie dachu oraz rynien, ułożone są nowe schody z kostki brukowej  od strony wschodniej, remontowane były schody wejściowe wraz  z kolumnami i podjazdem dla wózków wymieniona jest podłoga  na chórze, remontowane były obydwie wieże, naprawiona jest 

dmuchawa ogrzewająca kaplicę. Zakupiliśmy 3 alby, 4 komże,  2 ornaty, 4 stuły, 2 komplety obrusów, palki, bieliznę kielichową, paschał. Lekcjonarz, dzwonek, kielich jest po renowacji. W darze 

 od ks. proboszcza otrzymaliśmy ornat, lampkę wieczną, figurkę Jezusa Zmartwychwstałego. Od ks. Jana Kiełbasy dostaliśmy  w prezencie 2 ornaty, bieliznę kielichową, szatę na puszkę  z Najświętszym Sakramentem, komplet ampułek na wino i wodę,  za co serdecznie dziękujemy. Mamy zamontowaną kamerę na wieży,  z której obraz można oglądać na stronie internetowej Zaraszów.pl, której moderatorem jest oj. Jez. Krzysztof Łaszcz, za co serdecznie dziękujemy. Oprócz tego w ogrodzie wokół kaplicy jest ufundowana figura Jezusa Dobrego Pasterza. Z racji kanonizacji Ojca Świętego Jana Pawła II ustawiliśmy przy wejściu posąg przypominający jego osobę. Wyrażamy wdzięczność P. Bogu za wszelką dobroć płynącą  z tego świętego miejsca i obiecujemy nadal troszczyć się o ten skarb, który mamy w posiadaniu. Raz jeszcze dziękujemy naszemu księdzu proboszczowi wraz z księżni posługującymi w naszej parafii. Wyrażamy wdzięczność za duchową troskę, serdeczność, wsparcie  w trudnych chwilach, odwiedziny chorych wraz z posługą sakramentalną. Za otwartość i szczerość podczas wizyt duszpasterskich oraz przy innych okazjach. Serdecznie podziękowania kierujemy dla naszego rodaka oj. Jez. Krzysztofa Łaszcza za jego zaangażowanie w naszym środowisku. Niech Bóg darzy go zdrowiem. Duch Święty swoimi darami a Maryja Królowa Polski otacza go swoją opieką. 

 
17 czerwca 2017 r. 



Skocz do: