Wystąpiły następujące problemy:
Warning [2] Undefined variable $unreadreports - Line: 59 - File: global.php(961) : eval()'d code PHP 8.2.27 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/global.php(961) : eval()'d code 59 errorHandler->error_callback
/global.php 961 eval
/showthread.php 28 require_once
Warning [2] Undefined property: MyLanguage::$thread_modes - Line: 44 - File: showthread.php(1617) : eval()'d code PHP 8.2.27 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/showthread.php(1617) : eval()'d code 44 errorHandler->error_callback
/showthread.php 1617 eval




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Na bychawską nutę, czyli „Wesele chłopskie z XIX wieku”
#1
   11 października uczniowie oraz nauczyciele Szkoły Podstawowej w Zaraszowie uczestniczyli w niezwykłym wydarzeniu, oglądali plenerową inscenizację „WESELE CHŁOPSKIE Z XIX WIEKU” zaprezentowaną w Muzeum Wsi Lubelskiej. Reżyserem widowiska jest pani Anna Misztal Trzcińska, a wykonawcami uczniowie Zespołu Szkół im. S. Staszica w Wysokiem. Inscenizacja oparta na tekstach Oskara Kolberga ukazywała obrzędy weselne  z okolic Bychawy (konkretnie Gałęzowa). Oj, to były czasy i obyczaje! A wszystko zaczynało się od zaręczyn.  Swaci w czwartek (bo tak nakazywał rytuał) dogadywali się w imieniu kawalera z ojcem lub braćmi dziewczyny. Obrzędy weselne również musiały przebiegać zgodnie z obowiązującym porządkiem:  przeprosiny, oczepiny, rozpleciny.

Klimat epoki podkreślała stosowna sceneria-okólnik gospodarczy zagrody  z Urzędowa, drewniane chaty, dachy kryte strzechą.   Na szczególną uwagę zasługuje oprawa muzyczna widowiska i choreografia. Młodzi artyści świetnie wyczuwając ducha polskich tańców, ubrani w stroje ludowe przepięknie wykonali przodka, oberka. Dodajmy, że muzykantami byli członkowie kapeli ludowej Cyja w składzie: Marek Trzciński, Krzysztof Mendykowski, Mariusz Wąsik, Jarosław Oszust. Nie zabrakło również polskiej gościnności, weselnicy zostali poczęstowani tradycyjnymi specjałami: pierogiem z kaszy gryczanej, racuchami, kiszonymi ogórkami.

Ci, którzy nie widzieli widowiska,  będą mieli okazję obejrzeć tę inscenizację w przyszłym roku w czasie „Wykopów” w Muzeum Wsi Lubelskiej.  Serdecznie polecamy, bo warto.

Samorząd Uczniowski SP w Zaraszowie                                                            

 



Skocz do: